Vađenje zuba je oralno hirurška procedura kojom se zub zajedno sa korijenom uklanja iz vilične kosti. Ovo je rutinski zahvat i u najvećem broju slučajeva ga može izvesti opšti stomatolog. Sprovodi se uz aplikaciju lokalne anestezije i sam proces je apsolutno bezbolan.
Kada zub treba vaditi?
Savremena stomatološka praksa teži da sačuva svaki zub, ali postoje pojedina patološka stanja na zubima i viličnoj kosti kada je vađenje zuba neophodno. Vadjenje zuba je neophodno kod patoloških stanja na zubu gde postoje veliki procesi u kosti i ne postoji mogućnost liječenja zuba, kada zub ima nepravilan položaj u kosti što se najčešće dešava sa umnjacima, kada je došlo do frakture zuba koja ne može da se sanira konzervativnim putem, kada postoje ortodontski razlozi za vađenje zuba…
Implantati
Implantologija je grana dentalne medicine koja pruža rješenja za sve oblike bezubosti, od nedostatka jednog, više ili svih zuba.
Imaplantologija je namjenjena svim starosnim grupama tako da predstavlja idealno rješenje za osobe nezadovoljne klasičnom protezom. Dentalni implantati omogućuju najkvalitetnije protetsko rješenje koje doprinosi očuvanju prirodnih zuba, prevenira resorpciju (gubitak) kosti i u višestruko povećava kvalitet života. Ugrađuju se u kost kako bi postali nosači za protetske nadogradnje kao što su krunice, mostovi ili proteze. Najčešće se izrađuju od titana, čija biokompatibilnost omogućava sraštavanje s ljudskom kosti. Nisu zabilježeni slučajevi odbacivanja!
U današnje vreme postotak uspešnosti ugradnje implantata iznosi oko 98% što zahvate ovakvog tipa svrstava među najsigurnije u stomatologiji. U slučajevima nedostatka kosti dodaje se vještačka kost koja stimuliše rast koštanog tkiva pa se ostvaruje potpuna integracija implantata sa okolnim tkivom.
Sami implantati sastoje se od dva dela:
Implantat – titanski vijak koji se manjim hirurškim zahvatom ugradjuje u kost, nakon srastanja s kosti implantat predstavlja zamenu korjena zuba.
Protetska nadogradnja – može biti izradjena od titana, cirkona ili zlata i ona služi kao poveznica izmedju implantata i zuba (mosta ili proteze).
Svaki gubitak zuba može biti razlog za ugradnju implantata. U slučaju nedostatka više zuba izrađuju se mostovi na implantatima. Na taj način čuvaju se prirodni zubi i izbegavaju obilna protetska rješenja. Što znači da pacijent dobija kvalitetniju i komforniju protetsku zamenu koja funkcioniše poput prirodnog zuba što doprinosi većem samopouzdanju i kvalitetu života.