Gripa kod djece zna biti teža
Osim što virus influence ili gripe može prouzrokovati upalu pluća, mozga i srčanog mišića, nerijetko se zakolikuje sa bakterijskom superinfekcijom.
Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije trudnice su u prvoj, najrizičnijoj skupini te se trebaju vakcinistai tokom drugog ili trećeg tromjesečja trudnoće.
Vakcinisanje djece i trudnica protiv gripe
Drugi je razlog to što su u toj dobi znatno češće komplikacije gripe. Tako se prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) na prvome mjestu preporučenih skupina za vakcinisanje nalaze djeca u dobi do dvije godine (vakcinisati se mogu od navršenih šest mjeseci), potom skupina u dobi između dvije i pet godina, pa djeca i odrasli s hroničnim bolestima, zaposleni u zdravstvu i školstvu te osobe koje često putuju.
Zašto je gripa opasna?
Gripa u najranijoj dječjoj dobi predstavlja znatno težu i opasniju bolest nego kod odraslih. Osim što virus može prouzročiti upalu pluća, mozga i srčanog mišića, nerijetko se komplikuje bakterijskom superinfekcijom. Naime, vrlo su česte pridružene bakterijske infekcije te se zbog infekcije virusom gripe često događa da bakterije koje su i inače prisutne u dišnim putovima razmnože te izazovu upalu. Najčešće je riječ o upalama srednjeg uha, nešto rjeđe upalama sluznice bronha i pluća, a katkad se dogodi da bakterija prodre u krvni optok i uzrokuje stanje koje se naziva bakterijemija ili sepsa. Dođe li do sepse, to je za život opasno stanje koje nije lako prepoznati s obzirom na to da je dijete već zbog samog virusa gripe lošeg opšteg stanja, ima visoku temperaturu, a katkad i popratne probavne smetnje (mučninu, proljev povraćanje).
Takve bakterijske infekcije u ranoj životnoj dobi mogu imati iznimno brz tok – unutar nekoliko sati bakterija se proširi po cijelom organizmu. Tokom takve opsežne upale oslobađa se velika količina hemijskih spojeva koji dovode do stanja šoka i brzog zatajenja svih organa. Stoga je iznimno izazovno među brojnim oboljelima od gripe prepoznati dijete s početnim stanjem teške bakterijske infekcije, pri čemu je najvažniji doživljaj opšteg stanja djeteta.
Kada se javiti doktoru?
Postane li dijete živahno i ponaša se uobičajeno nakon primjene lijeka za snižavanje temperature, to u određenoj mjeri ukazuje da nije riječ o životno ugrožavajućoj infekciji. Visoka temperatura popraćena trhtavicom, ne zimicom, istovremeno pojava osipa, poremećaja svijesti (pospanost, teško razbuđivanje), klonulosti, neuobičajena mirnoća, otežano ili ubrzano disanje, gušeći učestali kašalj, uzastopno povraćanje i potpuni gubitak apetita ukazuju na to da je dijete teško bolesno i treba bez odgode zatražiti pomoć doktora.
Prepoznajte gripu kod bebe
Kod dojenčadi znaci teške bolesti mogu biti još skriveniji. Ako dijete djeluje mirno, blijedo, otežano diše ili se teško razbuđuje, svakako treba obaviti pregled, vjerojatno i krvne pretrage, a katkad i rendgensko snimanje pluća.
Blog preuzet sa sajta : https://www.adiva.hr/